?Vaš Windows 10 računar dobijaće sigurnosna unapređenja još manje od godinu dana - 14. oktobra 2025. najpopularnija verzija Windowsa izlazi iz perioda podrške od strane Microsofta. Milioni korisnika naći će se u nevolji, naročito ako njihov hardver ne podržava Windows 11. Zato je krajnji čas da donesemo neke važne odluke - godina će začas proletjeti!
Davno su prošla vremena kada se sljedeći Windows kupovao u vidu upgrade verzije - to je Microsoftu donosilo veliki novac, pa su se trudili da novim opcijama navedu čitav svijet na veliku tranziciju. U međuvremenu je Microsoft postao kompanija orijentisana na cloud i enterprise tržište, Windows se kupuje uz novi računar, a prelazak na sljedeću verziju je uglavnom besplatan. O novitetima koje ta verzija donosi moglo bi se diskutovati, a pravi argument za upgrade je podrška - svaka verzija Windowsa ima rok trajanja, poslije kojeg je vlasnik ostavljen na milost i nemilost raznim virusima, trojancima i drugim štetnim programima kojima je Internet preplavljen. Tekući Windows 10 će biti "opravljan" još samo godinu dana i nema dalje!
Prelazak na Windows 11 je problematičan zbog hardverskih zahtjeva: ploča treba da ima Trusted Platform Module (TPM) 2.0, a BIOS da podržava UEFI Secure Boot. Većina računara starih 5 i više godina nemaju TPM, niti se on može na neki smislen način dograditi. Ti računari inače sasvim lijepo rade i ništa im ne fali, ali eto, Windows 11 neće da se instalira na njih. Imamo par takvih mašina u Redakciji i pitamo se šta ćemo. Nismo jedini - prema istraživanju iz septembra 2024. godine, Windows 10 se izvršava na 48.66 odsto računara u svijetu, a Windows 11 "samo" na 47.69 procenata.
Moguća rješenja? Zamjena računara je svakako najbolja, ali košta, a pravi i problem reciklaže. Ne uraditi ništa je jako loše rješenje koje privlači ransomware da uništi našu mrežu. Mogli bismo da prihvatimo Extended Security Updates (ESU) program, po kome će Microsoft ipak držati naše računare sigurnim, ali će to naplaćivati 61 dolar godišnje po računaru prve godine, 122 dolara druge i 244 dolara treće - previše para, osim možda za obrazovne institucije koje su dobile veliki popust.
Ostaje hakersko rješenje: Windows 11 može da se instalira i na računar bez TPM-a, ako u programu Rufus napravite "popravljeni" ISO fajl i instalirate ga na prazan PC, pa onda vratite podatke. Ovo (za sada) provjereno funkcioniše - hakovana instalacija "jedanaestice" prima sva sigurnosna i druga unapređenja, a radi sasvim normalno, s tim što niko ne može da garantuje da će tako i ostati. Ako ste otvoreni za rješenja ovog tipa, primjenite ih što prije, jer Microsoft može i da ih onemogući.
I najzad, ima li šanse da će Microsoft produžiti podršku za "desetku"? Mislim da nema, mada možda postoji šansa da će emitovati verziju Windowsa 11 koja oficijelno radi na starijim računarima, možda uz neka ograničenja. Za godinu dana se svašta može desiti, ali svakako ne čekajte zadnji trenutak, prenosi "PCpress"!