Institut za razvoj mladih KULT objavio je istraživanje koje oslikava duboko nezadovoljstvo mladih u Bosni i Hercegovini prema političkom sistemu.
Prema rezultatima istraživanja, 48,1 posto mladih osoba nema nikakvo povjerenje u političke stranke, dok svega 3,1 posto njih izražava povjerenje u ove institucije.
Mladi u BiH politiku uglavnom doživljavaju kroz prizmu kriminala, korupcije, stranačkih zapošljavanja i nacionalizma. Anketirani su mladi u dobi od 15 do 30 godina, a rezultati su prikazani na konferenciji za medije koju su održali predstavnici KULT-a, Nevio Bruck i Aziz Đipa.
Pored opšteg nepovjerenja prema političkim strankama, istraživanje je pokazalo da mladi smatraju da njihovo glasanje ne može ništa promijeniti, što dodatno smanjuje njihovu participaciju u izbornom procesu. Skoro polovina ispitanika, 48,7 posto, vjeruje da se ljudi učlanjuju u političke stranke isključivo radi lične koristi, a ne radi doprinosa društvu.
Zanimljivo je da 52,6 posto mladih želi vidjeti BiH kao članicu NATO-a, dok njih 27 posto se protivi toj ideji. U pogledu članstva BiH u Evropskoj uniji, 38,5 posto mladih u potpunosti podržava tu opciju, pri čemu su mladi iz Federacije BiH pokazali veće entuzijazam u odnosu na mlade iz RS-a.
Istraživanje je također pokazalo da se mladi najviše informišu putem internetskih portala i društvenih mreža, ali rijetko provjeravaju tačnost informacija. Ovi rezultati ukazuju na značajan deficit političke pismenosti među mladima, ali i na duboko ukorijenjeno nepovjerenje prema političkim institucijama.
Predstavnici KULT-a istakli su potrebu za hitnim djelovanjem kako bi se mladi uključili u politički proces i postali odgovorni građani koji će aktivno doprinositi razvoju svoje zajednice i države.
(Erna H.)