20.10.2024. 12:41
0
Crna Gora zabranila plastične kese, kazne idu i do 40.000 eu
FOTO: unsplash/ilustracija
Prodaja plastičnih kesa od danas je djelimično zabranjena u Crnoj Gori, pa građani u marketima i ostalim prodajnim objektima već sutra više neće moći da kupe lagane kese kojima je debljina zidova od 15 do 50 mikrona. Koristiće se samo kese koje su tanje od 15 i deblje do 50 mikrona.
Osim toga, više neće biti moguća ni kupovina plastike za jednokratnu upotrebu, a među njima štapića za uši, pribora za jelo, tanjira, slamki, posuda za hranu od ekspandiranog polistirena…

To su neke od novina koje donosi Zakon o upravljanju otpadom, koji je Skupština usvojila 4. aprila ove godine. Zakon je zvanično stupio na snagu 20. aprila, ali je primjena zabrane plastičnih kesa debljine od 15 do 50 mikrona odložena za šest mjeseci, pa kao i zabrana prodaje jednokratne plastike zvanično počinje od danas, pišu Vijesti.me.

Dio trgovaca je “Vijestima” kazao da će građani besplatno dobijati kese tanje od 15 mikrona na sektorima za voće i meso, dok će one deblje od 50 mikrona biti dostupne na kasi, ali će biti skuplje nego sada.

Prodavci će, prema uredbi koju je Vlada usvojila prije deset dana, za kesu deblju od 50 mikrona po komadu plaćati i naknadu od tri centa. Naknada će se obračunavati na osnovu mjesečnog izvještaja o količini kesa, koju je prodavac stavio u promet.

Od jednokratne plastike od sutra je zabranjena prodaja štapića za uši, viljuški, noževa, kašika, štapića za jelo i miješanje pića, tanjira, slamki, štapića za držanje balona, posuda za hranu od ekspandiranog polistirena, kao i posuda i čaša za napitke, napravljenih od istog materijala.

Iz Ministarstva ekologije su ranije pojasnili da je cilj donošenja Zakona stvaranje čistije i ekološki održive Crne Gore, da je u skladu najvišim evropskim standardima, te da donosi moderan, efikasan i održiv okvir za upravljanje otpadom.

Kazne za nepoštovanje pravila kada je riječ o debljini plastičnih kesa, kreću se od hiljadu do 20.000 eura za kompanije, dok firme koje se ne budu pridržavale mjera za jednokratnu plastiku mogu biti kažnjene od 1.000 do 40.000 eura.

Kazne za građane su u oba slučaja identične, odnosno od 500 do 2.000 eura, dok će preduzetnici za isti prekršaj morati da plate od hiljadu do 6.000 eura.

Sa druge strane, nepoštovanje pravila za kese odgovorne u firmama i opštinama može koštati od 20 do 1.000 eura, dok je za one koji ne poštuju pravila o jednokratnoj plastici predviđena kazna od 1.000 do 4.000 eura.
Crna Gora
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.